Kategorie

Proč si vybrat u nás?

  • Ověřeno zákazníky
  • Široká nabídka produktů
  • Většina zboží ihned skladem
  • Výdejní místo v Plzni

Kontaktní údaje

PET-FOOD

telefon:
+420.777 201 988

Bankovní spojení:
2600947512/2010

obchod@pet-food.cz

Co dělat, když má pes klíště

Pokud jste majitelem čtyřnohého psího miláčka, se kterým rádi trávíte čas v přírodě, určitě se nevyhnete problémům s nezvanými návštěvníky v kožichu vašeho pejska. Pojďme se podívat, co dělat, když si váš pes přinese domů klíště. Také si ukážeme prevenci, protože dnes už se dá snadno zařídit, aby se klíšťata vašemu pejskovi obloukem vyhnula!

Jak postupovat pro odstranění klíštěte

Klíšťata jsou v naší přírodě téměř všude. A jestliže proti nim nebojujeme preventivně, tak se prostě přisají. Ovšem pozor, zvládnou to již v březnu, stačí pár teplejších dní v řadě za sebou. Co dělat, když už má pes klíště? Naštěstí je postup odstranění klíštěte poměrně snadný.

Než začneme, je nutné si uvědomit, že klíšťata jsou nositeli infekcí a že z infikovaného klíštěte se při nesprávné manipulaci může přenést nákaza i na nás. Proto při odstraňování klíštěte použijte na svou ochranu latexové rukavice.

Místo nepotírejte žádnými krémy ani vodičkami, vše se dělá za sucha. Na vytažení je dobré použít speciální pinzetu pro psa na klíště, nebo háčky. Pinzetou správně vyvdáváme klíště zvířeti tahem, u háčku však provádíme krouživý pohyb. 

Nástroj vždy pokládáme co nejblíže kůži psa, abychom klíště vytáhli v celku. Pokud se nám nepovede vytáhnout klíště celé, můžeme se pokusit postup opakovat. Většinou však tělo psa vyloučí zbylou část mrtvého parazita samo. Místo vkusu zdezinfikujte ihned po vytažení, postačí i obyčejné mýdlo.

Prevence proti klíšťatům

Abychom se nemuseli zabývat nepříjemným odstraňováním klíšťat, můžeme se soustředit na prevenci. Dnešní trh nabízí velké množství prostředků, které zabraňují zapití klíštěte, nebo které klíště po zapití usmrtí.

Na výběr máme například speciální obojky proti klíšťatům pro psy, které odpuzují nejen klíšťata, ale i blechy. Některé mají repelentní účinky, takže odpuzují i komáry a mouchy. Účinek obojků je celosezónní.  

Další možností jsou speciální spreje, které mají účinnost až 4 týdny. Jejich nevýhodou je, že po koupání musíte sprej aplikovat opětovně. Můžete použít i antiparazitní pipety, tzv. spot-on, kdy psovi kápnete tekutinu mezi lopatky. Tato látka taktéž chrání psa nejen před klíšťaty, ale i před blechami.

O něco nižší účinnosti v prevenci proti klíšťatům dosahují antiparazitní šampony pro psy. Jsou však výborným pomocníkem pro hubení blech. Oblibu si nově získávají speciální žvýkací tablety, které se psovi dávkují v množství podle použité účinné látky.

V neposlední řadě můžete svého psího miláčka nechat očkovat proti borelióze. Očkování sice nezabrání přenosu nemoci z klíštěte na psa, ale tělo psa si vytvoří proti této nemoci protilátky, s kterými posléze bojuje.

Přátelí se s námi

Ověřeno zákazníky Ověřená firma Garance nákupu