Kategorie

Proč si vybrat u nás?

  • Ověřeno zákazníky
  • Široká nabídka produktů
  • Většina zboží ihned skladem
  • Výdejní místo v Plzni

Kontaktní údaje

PET-FOOD

telefon:
+420.777 201 988

Bankovní spojení:
2600947512/2010

obchod@pet-food.cz

Jaké osvětlení do akvária

Abychom vybrali vhodné osvětlení do akvária, musíme si nejdříve uvědomit, jaké rostliny budeme v našem akváriu mít. Každé rostlinstvo je jinak světelně náročné, a pokud neodhadneme správnou míru osvětlení, budeme se následně potýkat  s řasami a naše rostliny budou strádat. Všeobecně se dá říct, že tmavě zelené rostliny, jež mají dostatek chlorofylu, budou potřebovat světla méně. Naopak červené a světle zelené rostliny, jež obsahují chlorofylu méně, budou na množství světla náročnější.

Typy osvětlení

Nejčastějším typem osvětlení rybiček jsou zářivky typu T5 a T8. Výhodou zářivky T5 je její vyšší výkon 54W oproti T8, která je sice širší, ale disponuje výkonem 36W. Zářivka T5 má také o 20% vyšší svítivost.

Zářivka do sladkovodního akvária

Na trhu v dnešní době nejpopulárnější je beze sporu led osvětlení na akvárium. V porovnání se zářivkami má o hodně menší energetickou spotřebu, má lepší světelné spektrum, delší životnost a disponuje regulací výkonu, čímž hodně usnadňuje náš boj s růstem řas.

U led osvětlení se můžeme setkat také s mnohými funkcemi „navíc“. Led diody mohou navodit dojem přirozeného stmívání a rozbřesku, vlnění hladiny, dokonce mohou simulovat i bouřku. Výjimkou nejsou barevné efekty. Zářivky i led osvětlení můžete zakoupit přímo jako kryt na akvárium s osvětlením nebo si jej sami můžete poskládat ze světel, která vám budou vyhovovat.

Svítit? A jak dlouho?

Často se setkáváme s otázkou, jestli je nutné rybičkám svítit, popřípadě jak dlouho svítit rybičkám. Obecně by vám mělo postačit svítit rostlinám a rybičkám 8-10 hodin denně. Někdy se uvádí hodnota 12ti hodin, jako je trvající sluneční svit na rovníku, z jehož prostředí rostliny pocházejí. Tuto dobu však nepřekračujte, neboť byste urychlili růst řas.

Osvětlení pro akvária a terária 39W

Také svícení kratší než 8hodin rostlinám nebude prospívat.  Někteří akvaristé doporučují 5hodin zapnutého světla, 2 hodiny vypnutého a opět 5 hodin zapnutého kvůli množení řas. V tomto počínání vám mohou pomoci spínací hodiny, které si nastavíte podle potřeby.

Při zakládání nového akvária svítíme ze začátku 6 hodin denně a přidáváme speciální přípravek nebo CO2. Se světlem je také spojena produkce hormonů a tření rybek. Některé rybky, jako jsou například neonky nebo tetry, vyžadují ke tření přítmí. V tomto případě je dobré rybičkám přítmí dopřát a občas akvárium zakrýt. Po vylíhnutí mladých rybek však zatemnění postupně odstraníme.

Závěrem si musíme uvědomit, že správně zvolené světlo na akvárium je jen zlomek toho, co nám ovlivní život v něm. Velkou úlohu hraje i správné dávkování hnojiv, složení vody, rychlost proudění a mnohdy i vlastní zkušenost.

Přátelí se s námi

Ověřeno zákazníky Ověřená firma Garance nákupu