Kategorie

Proč si vybrat u nás?

  • Ověřeno zákazníky
  • Široká nabídka produktů
  • Většina zboží ihned skladem
  • Výdejní místo v Plzni

Kontaktní údaje

PET-FOOD

telefon:
+420.777 201 988

Bankovní spojení:
2600947512/2010

obchod@pet-food.cz

Váháte jak vybrat stelivo pro kočky?

Trh nabízí tři základní druhy podestýlky lišící se způsobem hrudkování, cenou a například i vůní. Pak jsou tu však ještě steliva speciální. A jaké vlastnosti má mít fungující stelivo pro kočky? To si povíme závěrem.

Bentonit

Tato podestýlka pro kočky je na trhu vůbec nejrozšířenější. Jde o hrudkující minerální stelivo na bázi jílu s různou hrubostí. Některé mají podobu písku, jiné mohou být až ve velikosti štěrku. Toto stelivo pro kočky tekutinu absorbuje. Vytváří tak hrudky, které můžeme lopatkou snadno z toalety odstranit.

Nevýhodou tohoto steliva je u méně kvalitních provedení zvýšená prašnost. Prach se může kočkám usazovat v dýchacích cestách a způsobit tak zdravotní problémy. Ovšem prach se pak šíří i bytem, kočka jej roznese na packách. Nutno ovšem uvážit fakt, že je toto stelivo pro kočku nejpřirozenějším prostředím, neboť se nejvíce podobá písku a zkypřené hlíně, na které jsou kočky od pradávna zvyklé.

Stelivo

Silikagel

Silikagel má velmi dobré absorpční vlastnosti. Gel moč uzavře a nepustí ji ven. Jen změní barvu. Stelivo se nesplachuje do toalety. Při čištění kočičího záchodu jej vyhazujeme vždy do popelnice. Gel nelze odstranit z kočičí toalety lopatkou jako bentonit, toaleta se vždy musí vyčistit celá. Občas se krystalky gelu mohou zachytávat na tlapkách kočky, která pak může odmítat na toaletu s touto podestýlkou chodit.

Dřevité stelivo

Výhodou tohoto steliva je šetrnost k životnímu prostředí. Vyrobeno je převážně ze smrku a jedle. Výborně pohlcuje vlhkost i pachy. Voní dřevem. Je nenáročné na údržbu. Můžete jej kompostovat či splachovat do toalety. Vyráběno je v několika velikostech. Kočky jej mají rády pro jeho jemnost. Nevýhodou je vyšší cena. Jen pozor, často jej kočky na tlapkách a v srsti roznáší po bytě či domě.

Stelivo

Speciální steliva

Na trhu se můžete setkat i se speciálními stelivy, která jsou vyrobena například z kukuřice, slámy nebo konopí. Většinou se jedná o výrobky přírodní a ekologické. Další speciální variantou jsou steliva s vůní jablka či jahod, která by měla eliminovat pachy. Mnohdy však kočkám nevoní, jsou příliš aromatické. A kočky odmítají na tuto toaletu chodit.

Vlastnosti správného steliva

Kvalitní stelivo by mělo dobře absorbovat pachy i vlhkost. V obou případech si nejlépe vedou dřevitá steliva, v závěsu za nimi steliva silikagelová. Na údržbu se jeví nejlépe kvalitní bentonitová steliva. Důležitým faktorem je prašnost. Nejméně prašná jsou steliva přírodní, dřevitá. Horších výsledků dosahují méně kvalitní steliva bentonitová a některé silikagely.

Ve výběru vhodného steliva je pro mnoho lidí důležitá také cena. Nejlevnějšími jsou steliva bentonitová, která však musíme měnit častěji než dřevité podestýlky. Proto je na zvážení každého majitele, která varianta jej vyjde lépe. Co se týče ceny, jsou na tom obvykle nejhůře steliva silikagelová.

 Stelivo

Pokud budeme kočičí toaletu pravidelně čistit a doplňovat nové stelivo, vyhneme se typickému zápachu. Musíme si však uvědomit, že ani to nejdražší a nejlepší stelivo nám čistotu kočičí toalety samo o sobě nezajistí.

Přátelí se s námi

Ověřeno zákazníky Ověřená firma Garance nákupu