Kategorie

Proč si vybrat u nás?

  • Ověřeno zákazníky
  • Široká nabídka produktů
  • Většina zboží ihned skladem
  • Výdejní místo v Plzni

Kontaktní údaje

PET-FOOD

telefon:
+420.777 201 988

Bankovní spojení:
2600947512/2010

obchod@pet-food.cz

MVDr. Leoš Železný: Správná výživa psů pohledem odborníka 1. díl

MVDr. Leoš Železný se na výživu psů a koček specializuje již od roku 1994. Je členem České asociace veterinárních lékařů malých zvířat a členem Komory veterinárních lékařů České republiky. Dlouhodobě také spolupracoval s výzkumným veterinárním centrem Walthram® v Anglii. V rozhovoru prozradil, co by rozhodně nemělo chybět ve stravě štěněte, jak správně číst složení granulí pro psy i jak správná strava ovlivňuje stav kloubů a celého organismu psa.

 


Prvním momentem, kdy se majitelé o výživu psa začnou zajímat, je pořízení štěněte. Již toto období bývá pro majitele psů náročné. Zaměřují se nejen na výchovu, ale i na správnou výživu a výběr kvalitních granulí pro štěňata. Jak by podle Vás měla správná strava štěněte vypadat?

Začnu od konce. Růst štěněte je jedno z nejdůležitějších období jeho života. Co se zanedbá při růstu organismu se už nikdy nedá dohnat a napravit. Toto by si měl uvědomit každý majitel štěněte a na krmivech pro štěňata by neměl šetřit. Štěně je rostoucí a vyvíjející se organismus a potřebuje trochu jiné složení potravy než dospělý pes. Pro štěňata jsou tedy určeny receptury označené jako JUNIOR nebo PUPPY. Pokud si berete štěně od seriózních chovatelů, tak k němu většinou dostanete i malé balení krmení, na které je štěně zvyklé. To je hrozně důležité, protože pro štěně je stres už jenom změna prostředí, nový majitel případně i jiné zvíře v nové domácnosti.

Změna krmiva by pro něj byl další stres. Pokud pak chceme přejít na nějakou jinou značku, tak bychom to měli dělat postupně. Začít přidávat 10 % nového krmiva do původního, tento poměr postupně zvyšovat a zhruba po týdnu přejít na novou recepturu. Předejde tím možným trávicím problémům a průjmům dietetického původu. 


Co by se naopak ve správné výživě psa objevit nemělo? A může nesprávná strava ovlivnit vývoj psa?

Rozhodně nedávat štěněti zbytky ze stolu. Pes není odpadkový koš. Také není vhodné dávat dlouhé drůbeží kosti, které se při kousání štěpí, mají ostré konce a mohly by dokonce i perforovat střevo. Dále je hodně rozšířené, že se velkým plemenům má přidávat mléko, sýry, jogurty, aby měli dostatek vápníku. To se dělávalo dřív, ale v současné době kvalitní krmiva obsahují vše potřebné a tímto přidáním se pouze navýší obsah vápníku v krvi. Organismus ho musí nějak zpracovat a nadbytek začne ukládat do kostí. Ale každý „sklad“ se jednou naplní a pak se vápník začne ukládat do kloubních pouzder, šlach a může způsobovat velké zdravotní potíže.

Druhý extrém, se kterým se setkávám častěji u velkých plemen, je přidávání masa. Maso ale obsahuje obrovské množství fosforu a málo vápníku. Organismus na to musí opět reagovat. Vyplavuje do krve vápník ze zásob z kostí a může dojít k měknutí kostí až k rachitidě. Oba extrémy, byť dělány v dobré víře, mohou vést ke zdravotním problémům. Stále je potřeba mít na paměti základní pravidlo, které obecně platí v biologii: „Žádné maximum není optimum.“


Jakým způsobem můžeme předcházet psím nemocem? Lze stravou ovlivnit například stav kloubů u starších psů? 

Správná výživa psa je nejlepší prevencí zdravotního stavu. K tomu pravidelné očkování proti nebezpečným nákazám, odčervení a je o pejska postaráno. Jenom zdravý, správně vyvinutý jedinec může odolávat běžným nákazám, nachlazením. Dokonce i různá poranění se lépe hojí. Co je to platné, když ušetříme i pár stokorun na krmivu, když pak necháme tisíce u veterináře za léčbu.

Klouby jsou pro spokojený život psa velmi důležité a jsou namáhány pohybem, nemocemi, věkem a v poslední době také častou obezitou zejména u malých plemen. Na jejich zdraví se dlouhodobě podílí výživa. Kvalitní krmiva pro psy dnes v sobě obsahují látky, které podporují zdraví kloubů. Nicméně zejména u starších a obézních jedinců to může být problém. Proto jsou na trhu i preparáty, které doplňují látky, jež snižují bolestivost kloubů, snižují otoky, napomáhají regeneraci chrupavek apod.

Jedná se zejména o preparáty, které obsahují výtažky z plže slávky zelenoústé (Perna caniculus). V poslední době jsou velmi pozitivní studie na užití látek DMG (dimethylglycin) a MSM (methylsulfonylmethan), které jsou prostředníky zánětlivých procesů v organismu, a proto se používají v potravních doplňcích po ortopedických operacích nebo u geriatrických a obézních pacientů. K tomu již klasický obsah chondroitin sulfátu a glukosaminu. Důležitý pro regeneraci chrupavek je také obsah manganu. Jedná se o stejné složky, které se používají i pro výživu kloubů u lidí a najdete je v některých volně prodejných doplňcích pro výživu kloubů psů.


Liší se nějak strava dle psího plemene? Na co by se měli zaměřit majitelé velkých psů, a na co naopak majitelé malých plemen?


O tom se vedou dlouhé odborné spory. Některá vědecká centra tvrdí, že každá velikost psa dokonce i různé plemeno potřebuje trochu jinou recepturu, jiná zase, že dospělý organismus je jen jeden a rozdíl je jenom v množství potřebných živin. Oba názory mají něco do sebe a je potřeba se podřídit chutím toho kterého konkrétního psa. Obecně platí, že malá plemena potřebují lehčeji stravitelné krmivo, protože do malého žaludku se toho moc nevejde. Proto se u nich spíše preferuje vlhká potrava. U větších plemen zase granulovaná potrava delší dobu uvolňuje energii a také vychází u velkého psa denní dávka cenově výhodněji.

Podívejme se blíže na složení. Jaké složky by mělo krmivo pro psy mít na prvním místě? Platí, že čím dražší krmivo, tím kvalitnější?


O tom, jak správně číst etikety, by se dal napsat celý článek. Problém je v tom, že něco vyžaduje legislativa, kterou někteří přesně dodržují a něco je potom kreativita výrobce, aby to vypadalo pro laika dobře. Jako příklad si uveďme to, že když chcete recepturu označit jako skuřecím masem, tak ho tam musí být minimálně 4 % a zbytek 96 % může být třeba kachní maso. Ale občas si to lidé pletou a myslí si, že jsou v receptuře jenom 4 % masa. Nebo obsah bílkovin. Logicky by si člověk řekl, že třeba 25 % bílkovin bude lepší než 20 % bílkovin. Ale my už nevíme, jaký je původ těch bílkovin. To zjistí jenom laboratorní rozbor. To znamená, že 20 % kvalitních bílkovin může být z hlediska výživy lepší, než 25 % nekvalitní bílkoviny, kde navíc třeba polovina může pocházet ze sóji.

U bílkovin jde o pestrou škálu aminokyselin, ze kterých se skládají. Špatné bílkoviny jich do organismu doručí méně a ten pak může mít problémy i se stavbou vlastního těla. A tak by se dalo pokračovat dál. Drůbeží nebo rybí tuk je kvalitnější než hovězí lůj, ale laboratorně jsou to oba tuky. A opět tady záleží hlavně na kvalitě tuku, jestli obsahuje esenciální omega mastné kyseliny. Vím, že pro laika je složité se v tom vyznat. Takže určitým vodítkem pak může být cena, která, bohužel, o kvalitě výrobku také něco napoví. Ale jedním z hlavních kritérií je, jestli daný výrobce za sebou má nějaké výzkumné veterinární centrum, které by si stálo za uvedenou recepturou.


Přátelí se s námi

Ověřeno zákazníky Ověřená firma Garance nákupu