Kategorie

Proč si vybrat u nás?

  • Ověřeno zákazníky
  • Široká nabídka produktů
  • Většina zboží ihned skladem
  • Výdejní místo v Plzni

Kontaktní údaje

PET-FOOD

telefon:
+420.777 201 988

Bankovní spojení:
2600947512/2010

obchod@pet-food.cz

MVDr. Leoš Železný: Správná výživa psů pohledem odborníka 2. díl

Již během pořízení nového člena domácnosti se naskýtá mnoho otázek, například čím krmit psa jak často. Na psí stravování jsme se zaměřili v prvním díle rozhovoru s veterinářem Leošem Železným, odborníkem na výživu psů a koček. Ve druhém díle se blíže podíváme na speciální diety u psů, na průběh výzkumu v anglickém veterinárním centru Walthram® i na to, jak správně vybrat pamlsky pro psy. 

 

 

Mnoho majitelů podávání suchých granulí doplňuje konzervami či pamlsky. Podle jakých faktorů bychom pamlsky a konzervy měli vybírat? Například, jaký minimální obsah masa by kvalitní konzerva měla mít?


To je obdobný problém, o kterém jsme hovořili dříve – čtení etikety. Na obalu se toho moc nedozvíme o kvalitě původních vstupních surovin. Hodnoty obsažených bílkovin se na obalech konzerv pro psy liší minimálně. Jde tedy o to, aby vám po otevření kapsička nebo konzerva voněla. Důležité je také to, zda je pro vašeho psa atraktivní. V neposlední řadě také záleží na tom, jestli věříte danému výrobci, že jenom nepomlel nějaké maso a zavařil ho, ale že si s recepturou vyhrál, aby obsahovala všechny potřebné živiny v doporučených poměrech a hladinách. Tím se opět dostáváme k serióznosti výrobce, k výzkumným centrům apod.

S pamlsky je to podobné. Pamatuji si, že jednou můj strýc dal svému jezevčíkovi velmi levný pamlsek a pak ho to stálo několik tisíc, aby ho vyléčil ze zánětu střev. Hlavně by ale kvalitní pamlsky neměly tvořit víc než 10-15 % denní krmné dávky a měly by se využívat spíše jako odměna. I když je mi jasné, že těm očím člověk někdy neodolá. Neměli bychom také zapomínat na tzv. funkční pamlsky pro psy, tedy takové tyčinky, které čistí zuby. Zdravá dutina ústní je důležitá pro zdraví celého organismu.


Na co by si měli dávat pozor majitelé, jejichž mazlíčci potřebují speciální dietu? Mohou být dietní krmiva nápomocná při řešení zdravotních problémů, například alergie či střevních obtíží? 


Klinické diety jsou samostatné téma. Je to hodně specifická část výživy, která je spojená s nějakým onemocněním a s jeho léčbou. Rozhodně mohou pomoci zlepšit průběh nemoci, ale špatná indikace  by mohla i uškodit. Proto by se klinické diety měly používat pouze po konzultaci a pod dohledem veterinárního lékaře. Firem, které vyrábějí klinické diety, je několik a výběr konkrétní značky pro konkrétního psa s konkrétní diagnózou bych nechal raději na ošetřujícím veterinárním lékaři.


Spolupracoval jste s anglickým výzkumným centrem Waltham®, které se zabývá výživou malých zvířat, jakými jsou psi, kočky či ptáci. Jakým způsobem poznatky ohledně psí výživy získáváte? 


V Anglii jsem se setkal s tím, že se výzkum dělá se zvířaty, a ne na zvířatech. Často panuje názor, že zvířata ve výzkumu jsou zavřená někde v klecích. To naštěstí už v kvalitních výzkumných centrech neplatí. Waltham® je takový Hilton pro psy. Zvířata jsou tady chována v prostředí, které co nejvíce připomíná normální život, aby pak i výsledky fungovaly v reálném životě. Na jednoho ošetřovatele je tam maximálně šest psů. Chodí s nimi na procházky, vozí je autem, cvičí s nimi agility, mají k dispozici spoustu hraček a dokonce i místnost, kde hučí pračka a je zapnutá televize, aby psi byli součástí našeho života. A u toho se jim předkládají receptury různého složení a sleduje se, jak ochotně danou recepturu přijímají, jak jim chutná a zejména, jak z ní zdravotně prospívají. Je to jako kdyby člověku dávali steak a sledovali, jestli ho má rád málo, středně nebo hodně propečený. Nejčastější laboratorní rozbory se dělají s močí a trusem. Pokud totiž máte kvalitní rozbor toho, co do zvířete dáte a toho, co z něj odejde, tak jednoduchým odečtem zjistíte, co si ponechal pro rozvoj a fungování svého organismu. 


Dokázal byste tedy říci, jaký druh krmiva je z Vaší zkušenosti nejlepší? 


Často se mě lidé ptají, jaké krmivo pro psy je nejlepší a já jim na to odpovídám, že nejlepší není žádné. Nikdo neumí vyrobit krmivo, které by vyhovovalo psům na 100 %. Vždy se najde nějakých 10 % zvířat, která budou i sebelepší krmivo z nějakého důvodu odmítat nebo s ním mohou mít nějaké zdravotní problémy. To ale neznamená, že by zbylým 90 % psů krmivo nevyhovovalo. Vždy je potřeba zohlednit individualitu daného jedince a najít pro něj recepturu, která pro něj bude ta nejlepší. V současné době je na trhu celá řada značek a vyznat se v nich je složité i pro lidi, kteří se tím zabývají. A testovat 20 značek na svém psovi samozřejmě nikdo nechce. Osobně důvěřuji značkám, které za sebou mají nějaké nezávislé výzkumné veterinární centrum.

Pokud si se správnou výživou svého psa nevíte rady, neváhejte se obrátit na svého veterinárního lékaře, který vám pomůže vybrat krmivo přesně dle potřeb vašeho psa.


Přátelí se s námi

Ověřeno zákazníky Ověřená firma Garance nákupu