Kategorie

Proč si vybrat u nás?

  • Ověřeno zákazníky
  • Široká nabídka produktů
  • Většina zboží ihned skladem
  • Výdejní místo v Plzni

Kontaktní údaje

PET-FOOD

telefon:
+420.777 201 988

Bankovní spojení:
2600947512/2010

obchod@pet-food.cz

MVDr. Miroslav Řehák: Na preventivní prohlídku vezmou klienti své mazlíčky jen výjimečně


MVDr. Miroslav Řehák poskytuje ve své veterinární ordinaci běžnou i terapeutickou péči domácím mazlíčkům. Jak sám říká, jeho prioritou je vstřícný přístup k majitelům i jejich zvířecím kamarádům. Často však lidé zavítají do veterinární ordinace, až když jejich mazlíčka trápí nenadálý zdravotní problém. Prevence onemocnění u zvířat je přitom stejně důležitá jako u lidí. Jak preventivní prohlídka u mazlíčka vypadá? Kdy používat antiparazitika? A existuje prevence onemocnění u hlodavců? To vše odhalíme v dnešním rozhovoru.V Praze vedete veterinární ordinaci, která kromě standardních ošetření poskytuje také preventivní a terapeutickou péči domácím mazlíčkům. Přicházejí pacienti do vaší ordinace spíše s již rozvinutými zdravotními problémy, nebo naopak v zájmu prevence?


Klienti chodí se svými mazlíčky většinou pouze na běžnou prevenci, tj. na očkování a odčervení. Na preventivní klinickou prohlídku či vyšetření krve vezmou klienti své zvířecí kamarády bohužel jen výjimečně.Na jaká onemocnění se nejčastěji v oblasti prevence zaměřujete? Jaké konkrétní oblasti sledujete na preventivní prohlídce u psů a koček?


Při preventivních kontrolách psů a koček provádíme celkové vyšetření se zaměřením především na onemocnění jater a ledvin.Častým problémem, který trápí domácí mazlíčky, jsou vnitřní i externí parazité. Jak lze těmto parazitům předcházet? Lze jim předejít i mimo veterinární ordinaci?


Problém s vnitřními parazity lze řešit vcelku snadno. U psů podáním tablet či pasty, u koček pak podáním tablet, pasty či spot-on pipety. Některé tyto preparáty jsou dokonce volně prodejné v lékárnách. Vnější parazité jsou více problémem sezonním. Zvířeti je možné pořídit obojek proti klíšťatům, použít sprej nebo u psů podat speciální tablety.


Lze za prevenci onemocnění u psů považovat i výběr plemene s ohledem na původ psa, vlastnosti plemene apod.? 


Některá plemena mají dispozice k určitým zdravotním potížím, tudíž výběrem plemene, i jedince v rámci plemene, je možné předejít mnoha problémům. Při výběru nového pejska nebo kočičky je třeba prověřit zdraví rodičů a případně i prarodičů. 


S výjimkou vztekliny není žádné z očkování psů u nás povinné. Která očkování byste však obecně pro psy doporučil? A která pro kočky?


Pro psy bych určitě doporučil kombinovanou vakcínu proti psince, parvoviróze, hepatitidě a leptospiróze. Dále je vhodné zvážit očkování proti psincovému kašli či borelióze, eventuálně proti tetanu. U koček není povinné žádné očkování. Určitě však doporučuji základní očkování proti kočičímu moru a respiračním chorobám, a to i u koček, které nemají přístup ven. U koček, které se venku běžně pohybují, doporučuji navíc i očkování proti vzteklině.Jaká preventivní opatření byste doporučil majitelům králíků a hlodavců?


Králíky je možné preventivně očkovat proti myxomatóze a králičímu moru. Před venčením králíků a morčat, třeba na zahradě nebo v parku, je vhodné aplikovat některý z preparátů proti klíšťatům.Přesuňme se nyní k tématu terapeutické péče, kterou ve své ordinaci taktéž poskytujete. Mohl byste popsat nějaký zajímavý případ, který jste právě díky ní vyřešil?

Před několika lety k nám do ordinace přivedli štěňátko křížence, asi 2 měsíce staré. Klienti s ním původně přišli pouze na očkování. Při klinickém vyšetření před vakcinací jsem zjistil velmi výrazný srdeční šelest. Majitelé štěněte byli samozřejmě velmi překvapeni, protože pejsek byl veselý a aktivní. Po specializovaném vyšetření byla zjištěna vrozená srdeční vada. Následovala operace na klinice fakulty v Brně. Od té doby pejsek užívá léky a těší se z aktivního života. Toto byl názorný příklad velmi složité a následně doživotní terapie.


Přátelí se s námi

Ověřeno zákazníky Ověřená firma Garance nákupu